Rynek energii elektycznej
W 2007 r. miało miejsce rozdzielenie działalności handlowej i dystrybucyjnej dotychczasowych Zakładów Energetycznych. Od tamtej chwili każdy klient na rynku energii kupuje energię i usługę jej dostarczenia oddzielnie. Usługę dostarczenia energii elektrycznej klient musi kupować od firmy, na terenie której jest on zlokalizowany. Ceny dostawy energii określone są w taryfach jej dostawców, które są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, kontrolujący ich zasadność. Natomiast energię elektryczną klient może kupić od dowolnego sprzedawcy posiadającego koncesje, zgodnie z tzw. zasadą TPA.
W wielu przypadkach, energia elektryczna jest generowana przez przedsiębiorstwo energetyczne, które ostatecznie nie będą dostarczać je do końcowego wykorzystania klienta. Rynek hurtowy jest otwarta dla każdego, kto, po uzyskaniu niezbędnych zgód, może generować energię, podłączyć do sieci i znaleźć partnera chętnego do zakupu.
Konkurencja na rynku energii elektrycznej - jak w przypadku konkurencyjnych struktur rynkowych dla innych towarów - stwarza zachęty do efektywności i innowacji, zapewniając jednocześnie najbardziej atrakcyjnych cenach zgodnych z inwestycjami długoterminowymi.
Zasada TPA (z ang. Third Party Access), czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci oznacza możliwość korzystania przez klienta z sieci lokalnego dostawcy energii w celu dostarczenia energii kupionej przez niego u dowolnego sprzedawcy. Lokalny dostawca zobowiązany jest do przesyłu energii kupionej przez znajdującego się na jego obszarze klienta (wymogiem jest spełnienie technicznych warunków).